IĞDIR

IĞDIR ilimiz Türkiye`nin doğu sınırında yer alan Iğdır, efsanevi Ağrı Dağı ile görülmesi gereken bir şehridir.

Iğdır, Türkiye’nin doğu sınırında, yüksek platoların ve dağlık kesimlerin geniş yer kapladığı bir bölgede yer almaktadır.

Bununla birlikte Iğdır Ovası, jeolojik yapısı ve iklim özellikleri nedeniyle, meyve ve pamuk dahil olmak üzere her türlü tarıma elverişli topraklara sahiptir.

Türkiye’nin en yüksek dağı olan Ağrı Dağı’nın büyük bir bölümü de şehir sınırları içinde kalmaktadır.

Ağrı Dağı hakkında pek çok efsane vardır. Bunlardan en bilineni Nuh’un gemisidir.

Bozbaş

Nohut ve kuzu etinin baş aktör olduğu Bozbaş,maşrapada pişirilir ve böyle servis edilir. Yemenizi tavsiye ederiz.

Hörre

Şehrin en bilinen lezzetlerinden Hörre, çok pratik ve az malzeme ile yapılıyor. Hörre, un, margarin ve su ile pişirildikten sonra üzerine tereyağı dökülür ve servise hazırdır.

Lepeli Ekşili Pilav

Pilav üstü ettir ancak içine koyulan zerdeçal bilinen etli pilavın lezzetini bambaşka bir hale getirmektedir. Ramazan ayı, bayramlar ve özel günlerde yoğun olarak yapılmakta ve tüketilmektedir.

Balık Gölü

Türkiye`nin 2 bin 241 rakımlı en yüksek gölü olan Balık Gölü ve çevresi, rotalarını Doğu Anadolu Bölgesi`ne çeviren turistlerin vazgeçilmez adreslerinden biri haline geldi.

Şehit Türkler Anıt Müzesi

Ermeniler Tarafından Katledilen Şehit Türkler Anıt ve Müzesi ya da eski adıyla Iğdır Soykırım Anıt ve Müzesi, 1915-1920 tarihleri arasında bölgede yaşayan Ermenilerin Türklere karşı uyguladığı saldırıları sembolize etmektedir ve ilgili belgeler bulundurulmaktadır. Müze, Iğdır kentinde bulunmaktadır

Soykırım Anıtı:Baharlı Mahallesi Çevre Yolu Kavşağı’ndadır.
Ziyaret Saatleri: 07:30 – 14:15

Ağrı Dağı:Türkiye’nin en yüksek dağı olup, İran ile Iğdır arasında sınır teşkil etmektedir. Yüksekliği 5165 metredir. Eski bir volkanik dağdır.

armandöven Kervansarayı:Eski ipek yolu Batum Tebriz Kervanyolu güzergahında, Selçuklular Dönemi’nde Sürmari Emiri Şerafettin Ejder Bey tarafından 12.yüzyılda yapılmıştır.

Koçbaşı Mezarlar:Koçbaşı mezarlar hemen hemen Iğdır Ovası’ndaki bütün mezarlıklarda bulunur. Karakoyunlular Dönemi’nden kalmıştır.

Aras Nehri:Aras Nehri kıyısında yine devletin desteği ve teşvikiyle turistik amaçlı konaklama, yeme-içme dinlenme ve eğlenme amaçlı yerler yapılabilir,temiz sizi çarpabilir

Iğdır’a gittiğiniz zaman görmenizi tavsiye ettiğimiz yerler şu şekildedir;

  1. Iğdır Kaleleri
  2. Iğdır Camileri
  3. Iğdır Kümbetleri
  4. Iğdır Kervansaraylar, Hanları
  5. Iğdır Hamamları
  6. Iğdır Mezarları
  7. Iğdır Köprüleri
  8. Iğdır “Soykırım” Anıt-Müzesi
  9. Iğdır Karakale Ören (Harabe) Yeri


Son Güncelleme : 4.01.2021 09:48:44

1 2 3 4 5--- 59 60 61 Sonraki