GAZİANTEP YEMEKLERİ

Katmer:Verin fırına nar gibi kızarsın. Oldu size katmer. İsteyen üzerine biraz daha kaymak koyar, isteyen Antep fıstığıyla süsler afiyetle yenir.

Lebeniye çorbası:Ana malzemeleri kıyma, nohut, buğday ve süzme yoğurttur. Yayla çorbasına benzetenler olabilir ancak hiç alakası yoktur.
Hedik:İçindeki nohut ve buğdaya kuş üzümü eşlik eder. İçine et ya da tavuk konularak da servis edilir.
Alinazik ya da alanazik:Ala kelimesi iyi, güzel; nazik ise yemek anlamına gelir. Böylece iyi yemek, lezzetli yemek şeklinde söyleyebilecek alanazik ortaya çıkar.
Simit kebabı:En bilinen yemeklerinden bir tanesidir. Bulgur ve kıymanın iyice yoğurulması, içine soğan, Antep ve çam fıstığı katılmasıyla oluşur.
Şekerli pide:Farklı lezzetleri bir arada yemek isteyenler için on numara bir yemektir. Tatlı olarak da tercih edenler olsa da yemek olma konusunda iddialıdır.
Firik pilavı:Buğday başakları olgunlaşmadan kesilir ve kabukları yakılır. Ardından ayıklanarak müthiş bir lezzet bazı elde edilir.
Cartlak kebabı:Minik minik kesilen ciğerler şişe geçirilip mangalda pişirilir. Ardından lavaşın içine konularak afiyetle yenir.
Muhammara:Farklı yörelerde acuka ya da acıka adını alan muhammara, kahvaltılık sos olarak tüketilir.
Pirpirim aşı:Pirpirim aşının en önemli özelliği kuru semizotlarından hazırlanıyor olmasıdır. Bir tabak yerken diğer tabağa yönelmeniz de işte bu yüzdendir.
Çağla aşı:Bildiğimiz çağladan hazırlanan, etle birleştiğinde efsane bir lezzete kavuşan ve yoğurtla terbiyelenen bir tür çorbadır.
Sarımsak kebabı:Sarımsak kebabı adı üzerinde, bildiğiniz sarımsak kebabıdır. Taze sarımsakların içine yerleştirilen etler şişlere geçirilerek pişirilir.
Yeni dünya kebabı:Malta eriği olarak da bildiğimiz yeni dünya meyvesinden yapılan bir kebap.
Haytalya:Küp şeklinde kesilen su muhallebileri gül suyunun içine yavaşça bırakılır. Yenilen yemeklerin üzerine hem ferahlık verir hem lezzet verir.
Malhıtalı köfte:Malhıtalının en önemli özelliği bulgur oranının mercimeğe göre daha fazla olmasıdır.

Son Güncelleme : 4.05.2018 15:50:48

1 2 3 4 5--- 59 60 61 Sonraki