EDİRNE İLÇELERİ

İpsala :Meriç Irmağı ve kollarıyla sulanan ve sık sık su baskınına uğrayan ova, 1960’larda Meriç Irmağı boyunca yapılan setlerle ilin en büyük ve verimli tarım alanlarından biri durumuna getirilmiştir.

Meriç :İlçe arazisi kuzeyde ve batıda Meriç, güneyde Ergene nehirleri arasında kalmaktadır. İlçede dağ ve yayla yoktur. Başlıca ovaları Meriç ve Ergene olup her türlü bitki yetiştirilmektedir.
Keşan :Anadolu`da halk arasında, işlev aynı olmak üzere, değişik nesnelere de bu ismin verildiğini görmekteyiz.İlk kez Gazi Süleyman Paşa zamanında Osmanlı yönetimine girdi.
Lalapaşa :İlçemizin yüzölçümü 536.788 dekar , rakımı ise 72 metre olup , Edirne`ye uzaklığı 27 km.dir.İlçemizde bir çok derecik olmasına rağmen önemli bir akarsuyu yoktur. İlçe iklimi tipik karasaldır.
Enez : Kış aylarında kendi kendi ile baş başa yazları ise herkesin yaşamak istediği denizi, güneşi , plajları ile kendine saklı kent dedirtebilecek kadar bakir bir turizm kasabasıdır.
Havsa :Fetihten sonra Anadolu`dan getirilen göçmenlerle kasabanın Türkleştirilmesi sağlanmış,Sokollu Mehmet Paşanın buraya önem vermesiyle gelişmiştir.Tarihi eserlerden Hafsa Hatun ve Abdülselam Camiinden hiç bir iz kalmamıştır.
Uzunköprü :1939 yılında yapımı tamamlanan Hükümet Binası 29 Ekim 1939 yılın`da açıldı.Halen bu binada faaliyet göstermektedir.
Süloğlu :Birinci Dünya Savaşı`nda Osmanlı İmparatorluğu`nun mağlup olması üzerine, 1920`de bu defa Yunan işgaline uğrar.

Son Güncelleme : 25.04.2018 14:26:47

1 2 3 4 5--- 59 60 61 Sonraki