CUMHURBAŞKANI RECEP TAYYİP ERDOĞAN 25 KASIM KADINA ŞİDDETE HAYIR !

Kadına Şiddete Hayır !

Türkiye’de yaşanan en kötü ve olmaması gereken şeylerden biri de kadına uygulanan şiddettir. Kadına şiddet, geçmişte her ne kadar gösterilmeyen ya da basın tarafından göz önüne çıkarılmayan bir durum olsa da; günümüzde gündemden düşmeyen ve gün geçtikçe çoğalan bir olay haline gelmiştir. Genelde bu, fiziksel şiddet olarak uygulanır. Fakat duygusal, cinsel ve psikolojik şiddet de uygulanabilen diğer şiddet çeşitleridir. Şiddete maruz kalan kadınların genelde ekonomik düzeyi düşük, sosyal ve benlik algıları zayıf kişiler olduğu görülmektedir. Buna rağmen üniversite mezunu olan ve eğitim seviyesi yüksek kadınların da şiddete maruz kaldığı bilinen bir gerçektir.

Gerek Dünyada gerekse Türkiye de kadına yönelik şiddet ve ev içi şiddetin ortadan kaldırılmasına yönelik uğraşlar her geçen gün artmaktadır. Şiddet toplumsal bir sorundur. Bu sorun kadının ve toplumun ilerlemesi önünde ciddi bir engeldir. Her gelir ve eğitim düzeyinden, her yaşta, bekar, evli, boşanmış kadınlar şiddet görmektedir. Şiddet zamana ve sosyal yapıya göre değişen bir kavram olmasına rağmen, son yıllarda en fazla haberlere konu olan olaylardan birisidir.

Aile içi şiddet toplumun problemidir. Şiddet dendiğinde akla ilk gelen fiziksel ve cinsel şiddettir. Kadına yönelik şiddette genellikle amaç kadın üzerinde bir üstünlük kurmaktır. Kadına yönelik uygulanan fiziksel ve cinsel şiddetin yanı sıra başka şiddet türleri de uygulanmaktadır. Diğer şiddet türleri ev içinde saklanabilse de fiziksel şiddet dışarıya yansımaktadır. Ülkemizde şiddetin başlıca örnekleri; dayak, aşağılama, küfür ve tecavüzdür. Kadına yönelik şiddetin en ağır biçimlerinden biri namus bahane edilerek kadının yaşama hakkına yönelik uygulanan şiddettir. Şiddet güç ve baskı uygulayarak insanların bedensel veya ruhsal açıdan zarar görmesine ve kötü etkilenmesine neden olur.

25 Kasım 2017 tarihinde Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın Kadına Yönelik Şiddete Karşı yapmış olduğu konuşmada kullanılan atkılar Pigem Pazarlama tarafından üretilmiştir.

Son Güncelleme : 28.11.2017 13:27:41

1 2 3 4 5--- 59 60 61 Sonraki