TÜRKİYE`DE TEKSTİL SEKTÖRÜ

Sanayileşme sürecinin de en eski sektörü olan tekstil, ülkelerin kalkınmasına oldukça büyük katkı sağlamıştır. Emek yoğun bir sektör olduğu içinde işlendirme de bir hayli etkisi olmuştur. Arz ve talep patlaması yaşanan sektörde ülkeler büyük bir markalaşma sürecine de girmiştir.
Osmanlı döneminde başlanan tekstil ve hazır giyim ilk olarak Bursa, Tokat ve Denizli şehirlerinde üretimle başlamıştır. Küçük işletmelerle üretime başlanılan bu sektörde 1915 yılında ki fabrika sayılarına bakarak piyasada tekstil sektörünün önemini ve yerini rahatça anlayabiliriz. 1915 yılında 264 fabrikanın 73’ü bu sektörde iş yapmaktaydı.
1950’li yıllardan sonra özel sektör altında iyi bir yükseliş yaşayan sektör bundan 10 yıl sonra sentetik elyaf üretimine de başlamıştır. Sentetik elyaf üretimi aynı zamanda gelecek teknolojinin bu sektörde kullanılmaya başlamasıdır.
Tekstil ve hazır giyim sektörü ülkelerin ihracatları içerisinde büyük bir yere sahip olduğu için ekonomik kalkınma içerisinde oldukça önemlidir. Özellikle Türk tekstil sektörü kalite konusunda dünya üzerinde en iyisi diyebiliriz. Tekstil ihracatı sıralamasına bakarsak Avrupa’da üçüncü büyük tekstil ihracatçısı olan Türkiye, Dünya üzerinde en büyük 6. hazır giyim ihracatçısı olarak kayıtlarda yerini almıştır.

Son Güncelleme : 20.11.2017 14:09:21

1 2 3 4 5--- 59 60 61 Sonraki