BALIKESİR MEŞHUR YEMEKLERİ

Bigadiç güveci: Bigadiç güvecinin en önemli özelliği oğlak eti kullanılması. Kaynamış kemik suyu, domates ve biberle bir araya gelen oğlak eti, toprak güveçte pişerek servis edilmektedir.

Tirit: Ekmekler ufak ufak doğranıp üzerine tavuk suyu gezdiriliyor. İçine domates ekleniyor bulunan suda haşlanmış tavuklar ekmeklerin üzerine konularak sunuma hazır oluyor.

Peynirli patlıcan: Balıkesir`e özgü yemeklerden olan peynirli patlıcan, Bir kürdan yardımıyla tutturularak patlıcan-peynir kızgın yağda kızartılıp servise hazırlanmış oluyor. Tercihinize göre de sos hazırlayıp üzerine dökebilirsiniz.

Balıkesir kaymaklısı: Hamurla işe başlayıp sonrasında yufka haline gelen, yufkaların yarısını başka bir tepside yerini alması ile fırında güzelce pişiyor. İyice piştikten sonra iki tarafa da kaymak sürüp yayarak birleştirdikten sonra ise şerbeti üzerine döküp soğumaya bırakılır ve ikrama hazır olur.

Düğün çorbası: Haşlanmış nohut, tereyağı, un ve arpa şehriye ile hazırlanan iç, yoğurtlu çorbaya eklenir. Nane ve tereyağıyla güzelleşen sosu çorbanın içine kattıktan sonra karıştırılarak harman edilip ortaya leziz bir çorba çıkmış oluyor.

Zerde: Kızamık şekeri, gül suyu, karanfil, tarçın ve en önemlisi pirinçle birleşen bu tatlı kolayca hazırlanıp sunuma hazır hale geliyor.

Susurluk ayranı ve tostu: Balıkesir ‘in ilçesi olan Susurluk ‘un en meşhur yiyeceklerinden olan ikilisidir. Susurluk ayranları doğal, katkısız sütlerden hazırladıkları yoğurtlarla yapmaktadırlar. Tostları da aynı şekilde doğal sütlerle hazırlanan peynirlerle ve nefis ekmeklerle yapılmaktadır.

Son Güncelleme : 9.03.2018 11:18:39

1 2 3 4 5--- 59 60 61 Sonraki