ARTVİN `İN MEŞHUR YEMEKLERİ

1) Motrella

İpsiz taze fasulye çok az su ile (yağsız) pişirilir. İçine kuru veya taze soğan, öğütülmüş ceviz veya fındık konarak iyice karıştırılarak servis yapılır.

2) Lapurçen

Bahar aylarında toplanan taze asma yaprağı güneşte kurutulur içine salça konulmadan özellikle zeytinyağı ile parça et veya kemikli etle birlikte doğranmış soğan ile pişirilir.

3) Kara Lahana

Yıl boyunca tüm ilçelerde vazgeçilmez geleneksel bir yemektir. Kara lahana, ıspanak büyüklüğünde kesilerek suda iyice pişirilir. Suyu süzüldükten sonra içine ğırğıl kırığı tercihe göre taze ekşi erik, taze mısır taneleri, acı sivri biber ve domates konularak iyice pişirilir. Üzerine eritilmiş tere yağ konarak servis yapılır.

4)Hamsili Pilav

Pirinç ve önceden ayıklanmış salamura veya taze hamsi ile birer sıra tepsiye dizilerek fırında pişirilir.

5) Turşu Kavurma

Özellikle fasulye turşusu ince ince doğranarak soğan (ve pırasa) ile çok az yağ ile buğulanarak kavrulur. Taze pişmiş mısır ekmeği ile afiyetle yenir.

6) Mısır Ekmeği (Çadi)

Mısır unu ile pileki veya kuzine sobada pişirilir. Hemen her öğünde sofraların baş tacıdır.

7) Kuymak

Eriyen ve uzayan (çeçil) peynir tercihe göre beyaz un veya mısır unu, çok az su ve tere yağ/sıvıyağ ile beğendi kıvamına gelene dek tavada karıştırılarak pişirilir.

8) Mıhlama

Uzayan(civil) peynir eritilmiş tere yağda pişirilir.

9) Laz Böreği

Köy yumurtası, tere yağ, süt ve şekerle yapılan karışım birkaç kat yufka arasına konarak fırında pişirilir. En son üzerine şerbet dökülerek yemeğe hazır olur.

10) Artvin Pidesi

Özellikle yuvarlak veya kayık şeklinde, üzeri açık veya kapalı içine tercihe göre peynir, kavurma, kıyma, yumurta konularak veya sade taş fırında tere yağla pişirilir.

11) Çinçar (ısırgan otu) yemeği

Özellikle bahar aylarında taze ısırgan otu ıspanak gibi pişirilir.

Son Güncelleme : 2.03.2018 11:40:04

1 2 3 4 5--- 59 60 61 Sonraki