ANTALYA TARİHİ

Osmanlı dönemlerini yaşamış şehrin tarihinin bir özeti durumundadır. İmparator Hadrianus Milat`dan sonra 130 yılında Antalya`yı ziyaret ettiğinde onun şerefine şehir duvarlarına üç kemerli bir kapı yapılmıştır.

Avrupalı yazarların resmettikleri hayal mahsulünü güzel manzaraların belki de hayal edilemeyecek kadar güzeli ve gerçek olmasıdır. Bugün Antalya`yı; turizmin başkenti; kılan uzun ve zorlu bir serüvenin kaynağı işte bu gerçektir. Doğal güzellikler arasında yer alan Antalya palmiyelerle sıralanmış bulvarları uluslararası ödül sahibi marinası ile Türkiye`nin en önemli turizm merkezidir.
Bergama Kralı 2. Attalos tarafından İsa`dan önce ikinci yüzyılda kurulmuş olan ve antik çağlardaki ismi olan Attaleia`yı da bu kralın adından alan Antalya tarih boyunca sürekli bir yerleşim yeri olmuştur. Osmanlı hakimiyetinden önce şehir sırası ile Roma Bizans ve Selçuk egemenliğinde kalmıştır. 13. yüzyılda Selçuklu sultanı Alaeddin Keykubat tarafından inşa edilmiş olan Yivli Minareli Cami Antalya`nın sembolü haline gelmiştir.

Son Güncelleme : 1.03.2018 13:32:43

1 2 3 4 5--- 59 60 61 Sonraki