YEŞİLAY HAFTASI

Yeşilay mart ayının ilk haftasında bağımlılıklar hakkında insanları bilgilendirmek için çeşitleri etkinlikler yapmayı hedefliyor. Yeşilay bağımlılıklar hakkında bağımlı kişileri ve yakınlarını bilgilendirmek için çeşitli yerlerde ve zamanlarda eğitim ve semirler veriyor. Bağımlılıkla tedavi esnasında ve sonrasında mücadele etmeyi kendine amaç ediniyor. Bu haftada yapılabilecek etkinlikler arasında dökümantasyon, arşivleme ve bağımlılıktan uzak kalmak için yapılabilecek eylemlerin bulmaya fırsat tanıma gibi bulunmaktadır.

Yeşilay amacı sadece bağımlı kişileri tedavi olmaya veya ruhlarını arındırmak değil. Bağımlılık döngüsü hiç girmemiş olmayı sağlamakta bunlardan biri. Bağımlılık döngüsüne giren biri gireceği yol "Belki kullanabilirim" -> "Korku ve Merak" ile başlıyor ve "Bir kereden birşey çıkmaz" -> "Bir daha asla" -> "Ben bağımlı olmam" -> "İstersem bırakırım" -> "Bu meret bırakılmaz" -> "Bırakmak zorundayım" -> "Artık bırakacağım" -> "Bırak bir daha başlamam" diyerek başa dönüyor. Bağımlılık sadece alkol ve sigara olarak düşünülse de teknoloji, kumar, madde de görülüyor.

Peki bağımlılık neye deniyor?

Hayatınızda bazı eylemleri tekrar ediyor olabilirsiniz fakat bu sizi bağımlı yapmaz psikiyatristleri göre alttaki üç maddenin bir arada gözükmesi bağımlılığı tanımlyor.

  • Kullanılan maddeye tolerans gelişmesi
  • Madde kesildiğinde ya da azaltıldığında yoksunluk belirtilerinin ortaya çıkması
  • Madde kullanımını denetlemek ya da bırakmak için yapılan ama boşa çıkan çabalar
  • Maddeyi sağlamak, kullanmak ya da bırakmak için büyük zaman harcama
  • Madde kullanımı nedeni ile sosyal, mesleki ve kişisel etkinliklerin olumsuz etkilenmesi
  • Maddenin daha uzun ve yüksek miktarlarda alınması

Son Güncelleme : 1.03.2018 13:05:44

1 2 3 4 5--- 59 60 61 Sonraki