AĞRI YEMEKLERİ

Halise:Genellikle Tavşan etinin tandırda kiremit kaplarda saatlerce tuz katmadan kaynatılıp hazır hale getirildikten sonra üzerine yağ ve tuz kattıktan sonra servise hazır hale getirilir.

Ciriş Ketesi:Buğday unundan yapılan hamur bir süre dinlendirilir, yufka biçimimde açılır ve içine yöremizde yetişen çiriş adlı bir bitki konularak sac üzerinde pişirilir.
Ayranaşı:Buğdayın güzelce suda kaynatılıp, ayran eklenerek nane ve doğranmış kabağın içinde kaynatılması ile yemeye hazır hale getirilir.
Hasude:Hasuda tatlı bir yiyecektir. Önce şerbet hazırlanır. Şerbetin içine çok az un atılır ve çırpılır. Daha sonra tavada yağ ısıtılır ve içine hazırladığımız şerbetle un dökülerek karıştırılır. 5-10 dakika böylece ateşte pişirildikten sonra servise hazırdır.
Pişi(Bişi)Erdek:Süt veya su ile mayalanarak yoğrulan hamur, biraz dinlendikten sonra, elle hafif ekmek boyutuna getirilinceye keder çevrilir, yuvarlak hamur kızgın yağa atılarak kızarıncaya kadar pişirilir.
Kuymak.:Bir tavaya kaymak konulur ve ısıtılır. Daha sonra alabildiği kadar Mısır unu veya buğday unu konularak sürekli bir şekilde karıştırılır.
Erişte:Evde kesilen erişte ve yeşil mercimekle yapılır.
Hengel:Buğday unundan yapılan hamur bir süre dinlendirilir, yufka şeklinde ince olarak açılır ve kareler biçimde kesilir. Kaynar suda haşlandıktan sonra süzülür ve bir tepsiye çekilir.
Haşıl:Haşıl yapılırken ince yarma önce bulamaç biçimde pişirilir.
Abdigor Köftesi: Yağsız, sinirsiz, kemiksiz sığır eti, çok az miktarda soğan, bir adet yumurta ve baharatlardan hazırlanır.

Son Güncelleme : 22.02.2018 16:35:25

1 2 3 4 5--- 59 60 61 Sonraki