AFYON YEMEKLERİ

Sakala çarpan çorbası: Bol bol vitaminli, iştah açtıran, soğuk algınlığına karşı iyi gelen afyon yöresine ait bir tür çorbadır.

Bükme: Çoğunlukla Afyon yöresinde hazırlanan bir hamur bir ekmek çeşididir.
Afyon sucuğu: o kadar mühimli bir yere sahip ki, 264 değişik sucuk kangalından avize yapan bir tesisi bile bulunmaktadır.
Çullama köfte: Afyon düğünlerinde olabildiğince yaygındır yapımı biraz eziyetli olsa da yemelere doyulmazdır.
Ağzı açık: Afyon yanında Şanlıurfa yöresinin, karın doyuran, mutlu eden hamur işlerinden bir tanesidir. Yöreden yöreye farklılıklar gösteren küçük değişikliklerle yapılmakta olan bir hamur işidir.
Şebit: Bir nevi katmerdir, incecik açılır. Arasına isteğe göre peynir isterseniz de sadece tereyağı sürebilirsiniz. Sıcacık lavaşın arasında keyifle yiyilebilir.
Afyon keşkeği: İç Anadolu, Doğu Anadolu, Ege ve Akdeniz... Hemen hemen bütün bölge ve yörelerde yapılmakta olan bir yemek.Etli olur, tavuklu olur. Afyon yöresinde sade olarak pişer ve hususiyle de düğün sofralarını süslemektedir.
Afyon kaymağı tatlısı: Tatlıların üzerine konulan kaymaktan çok çok değişik bu, çok daha lezzetlidir. Hafif,süt kokar, yumuşacıktır.
Düğülü haşhaş tatlısı: Afyon’a her gittiğimizde yediğimiz, eve dönerken korumak maksadıyla binbir çaba sarf ettiğimiz bir tatlıdır.
İlibada sarması: İlibada yapraklarından hazırlanan bir sarmadır.
Paçık: Paça etinden hazırlanan yoğurtlu bir çorbadır kendisi, limonla da iyi gider, sirkeyle de. Sarımsak olmazsa olmazıdır.
Zürbiye: Soğan yemeği denilir,bol dana etli, bol soğanlı harika bir yemektir.
Afyon keşkeği: İç Anadolu, Doğu Anadolu, Ege ve Akdeniz... Hemen hemen bütün bölge ve yörelerde yapılır keşkek. Etli olur, tavuklu olur. Afyon yöresinde sade olarak pişer ve hususuyla da düğün sofralarını süslemektedir.
Haşhaşlı pide: Sıcacık yenir, içine peynir, domates, zeytin de istemez.

Son Güncelleme : 21.02.2018 16:08:26

1 2 3 4 5--- 59 60 61 Sonraki