PROMOSYONUN TARİHİ 4

PROMOSYON
Türk basınında promosyon varlığından bahsetmek ve bunu gazeteler arasında bir savaşa dönüştüğünü söylemek insafsızlık olmaz. Öyle ki, başlatılan bu hediye verme yarışı büyük boyutlara ulaştı. Uçaktan tutunda, peynir, süt, tereyağı, kristal çay takımı, milyarderler kulübü üyelik kartı gibi inciğe boncuğa kadar düştü. Hala da aynı hızıyla ve birbirleriyle yarışırcasına devam ediyor. Başlatılan bu promosyon; hediye verildiği zaman, gazetelerin tirajı belirli bir oranda arttı. Verilmediği zaman yine belirli oranda düşürdü. Ama bu miktarlar umulandan az olduğu için, gazeteler bekledikleri faydayı sağlayamadılar. Buna karşılık, promosyon harcamaları büyük boyutlara ulaştı. Promosyon adeta bir hastalık haline geldi. Hediye vermeyen veya piyango düzenlemeyen gazete parmakla gösterilecek şekilde azaldı. Hatta bu promosyonları karşı reklam olarak kullanan gazetecilerimiz oldu. Cumhuriyet`in " Biz sadece gazete veriyoruz" mesajı bunu içeriyordu.
Yeni okuyucular çekmek düşüncesiyle ve rekabet amacıyla başlayan bu yarış, önceleri kitap ve ansiklopedi kuponları vermekle başladı. İlk büyük hediye kampanyasını başlatan Günaydm`dır. Günaydın`ın kuponları ilk zamanlar Kadıköy İskelesinde yüksek fiyatlarla satılmaya bile başlamıştı.
Bugün gazetelerimiz, insan unsuruna % 15-17 oranında pay ayırırken, promosyon harcamalarına %28`e varan pay ayırıyor. Bu da gazetelerin promosyona ne kadar önem verdiklerinin bir göstergesidir.
Daha fazla gazete satma yarışı, promosyonun boyutlarını o kadar genişletti ki, verilen hediyeler artık, gazete fıkralarına, TV skeçlerine ve mizah dergilerine kadar yansıyarak, alay konusu oldu. Gırgır Dergisi yazdığı bir okuyucu mektubunda, artık bayiilerden " gazetenin hediyesini mi?`, yoksa "hediyenin gazetesini mi" isteyeceklerini bilemez durumda olduklarını şaka yollu dile getiriyorlardı. Bir başka ifadeyle işportacılar bile bu kadar başarılı olamazlardı. Gazete okuyucusu da öyle bir hale geldi ki, gazete seçimi yaparken, hediyenin nevine ve fiyatına göre karar vermeye başladı.

Son Güncelleme : 20.11.2017 10:57:17

1 2 3 4 5--- 59 60 61 Sonraki