TÜRKİYEDE PROMOSYON

Gazeteler tirajlarını artırabilmek için özellikle son yıllarda bir promosyon yarışma girdiler. Peynir ve yağdan tutunda, arabalar, uçaklar, dayalı-döşeli-hizmetçili evler verildi. Bütün bu promosyona rağmen tirajlar artılamadı.Sadece okuyucunun gazete değiştirmesini sağladı. 60 milyon nüfuslu bir ülkede 3-3.5 milyon tiraj oldukça gülünç.. 16 kişiye bir gazete düşüyor. Okumayan ve araştırmayan bir toplulukla karşı karşıyayız. Kitap baskılan ise oldukça düşük. Azerbaycan`da bir kitabın bir yılda 2.8 milyon bastığını görüyoruz. Avrupa`da günlük 10 milyon tirajlı gazete ve dergiler yayınlanıyor. 120 milyon nüfusa sahip Japonya`da 68 milyon gazete tüketilirken, 8.5 milyon nüfuslu İsveç`de 5 milyon gazete yayınlanıyor.
Bizim Ülkemizde ise kültüre karşı garip bir tutum var. Yıllardır süren kültür erozyonu bizi okumayan, araştırmayan bir topluluk yaptı. Fakat bilim adamlan bunu çeşitli sebeblere bağlıyorlar. Kitabın içerisinde de önemli bir bölümü bu konuya ayırdık. Kısaca bunlar; alım gücünün her geçen gün düşmesi, fikir ve düşünce hürriyetindeki kısıtlamalar ile toplumumuzun eğitim ve sosyal anlayışı ile dağıtım kanallarının yetersizliği olarak karşımıza çıkmakta.
Teknik olarak gazetelerin iyi bir seviyeye geldiğini görüyoruz. Bir çok bölgede ve yurtdışında baskı merkezlerinin kurulması, elektronik sisteme geçilmesi basın sektörünün olumlu geliştiğini göstermektedir.

Son Güncelleme : 17.11.2017 07:15:53

1 2 3 4 5--- 59 60 61 Sonraki