ADIYAMANDA GEZİLECEK YERLER

Nemrut Dağı: Dünya mükmmeli olan bu tümülüs,Doğu Toros sıradağları üzerinde 2206 metre yükseklikte, Fırat Nehri geçitlerine ve ovaya hakim bir tepe üzerindedir.
Kuzey Terası: Kuzey Terası, batı ve doğu teraslarını birbirine bağlayan 180 m. uzunluğunda bir tören yoludur.Terasta tamamlanmamış stel ve kaideler sağlanmaktadır.
Doğu Terası: Terasın kuzey ve güneyinde Kommagene Kraliyet ailesi kişilerinin kabartma stelleri sağlanmaktadır.Yine bu terasta heykellerin önünde ateş sunağı (Altar) ve onun yanısıra oturur şekilde bir aslan heykeli sağlanmaktadır. Nemrut’ta güneşin doğuşu bu terastan seyretmektedir.Heykellerin yüzleri güneşe doğru bakmaktadır.
Batı Terası: Aslan kabartması üzerinde yer alan ay ve yıldızlardan Milattan önce 7 Temmuz 62 tarihi okunmaktadır. Bu tarih Kral I. Antiochos’un tahta çıkış tarihidir. Nemrut’ta güneşin batımı bu terastan seyretmektedir.
Arsameia Örenyeri (Nymphaıos Arsameiası): Güneydeki tören yolu üzerinde olunan çok sayıda kabartma heykel ve steller yanısıra Anadolu’nun tanınan en büyük ve geniş Grekçe Kitabesi ortaya çıkmaktadır. Kitabenin bulunduğu yerde 150 basamakla aşağı inen kutsal hedefle kullanılan dehliz ve üst bölümde ise saray kalıntıları ortaya koymaktadır.

Son Güncelleme : 16.02.2018 14:14:10

1 2 3 4 5--- 59 60 61 Sonraki