9 ŞUBAT SİGARA BIRAKMA GÜNÜ

Sigaranın zararları saymakla bitmez. Sigaranın akciğer kanserine sebebiyet verdiği, akciğer dokusunun ve havayollarının harap bulunmasına neden olduğu bilinmekte olan bilimsel bir gerçektir.Başlıca kalp hastalıkları ve inme gibi çok ciddi birçok hastalığa sebep olabiliyor. Kalp ritmini hızlandıran sigara, kırmızı kan hücrelerine güçlü oranda karbonmonoksit bağlanmasına neden olarak dokulara oksijen gitmesini engelliyor ve vücuttaki damar duvarlarının zarar görmesine sebebiyet veriyor. Öte yandan sigara, kandaki faydalı HDL kolesterolünü de düşmesine neden oluyor. Araştırmalar, ülkemizde yılda 100 bine yakın insanın sigaraya bağlı komplikasyonlar sebebiyle yaşamını yitirildiğini gösteriyor.

Dünyada yaklaşık olarak 1 milyar 100 milyon insan sigara içiyor ve bu zararlı alışkanlığa bağlı hastalıklar sebebiyle de 7 milyon insan yaşamını yitiriyor. Türkiye en çok sigara içen ülkeler arasında 11’inci sırada yer almaktadır. Yapılan araştırmalar, sonucunda sigaraya başlama yaşının 11’e kadar düştüğünün söylentisi bulunmaktadır.
Sigara kullanmanın sürdürülmesi, içerisinde bulunan nikotine bağlı gelişmekte olan bağımlılıktır. Sigarayı bırakma, en az altı ay, ortalama 1 yıl süreyle sigara ve diğer tütün mahsullerinden mahrum bırakmak olarak açıklanmaktadır.

Son Güncelleme : 9.02.2018 11:56:58

1 2 3 4 5--- 59 60 61 Sonraki