İSTANBUL’DA GEZİLECEK BİRKAÇ TARİHİ MEKAN

Ayasofya
Sınırsızlığı ve gösterişiyle yerli yabancı birçok turisti şaşırtan ve görmek için kesinlikle vakit ayrılması gereken mekanlardan biri de Ayasofya Müzesi`dir. Bizans ilhanı 1. Jüstinyen tarafından yaptırılmış daha sonra ise Fatih Sultan Mehmet aracılığıyla camiye dönüştürülmüş olan Ayasofya tarihselini sezmek, tanık olmak isteyen çok sayıda turisti hüzünlendirmektedir.

Yedikule Hisarı
İstanbul`un en eski tarihi açık hava müzelerinden biri olan Yedikule Zindanları farklı bir söyleyişle Yedikule Hisarı zamanımızda tarihsel faaliyetlerin, eğlencelerin ve türlü organizasyonların düzenlendiği tarihi bir mekân şeklini almıştır. Böyle bir mimarinin içerisinde nizamlanmış organizasyona iştirak etmek yerli yabancı turistlerin dikkatini çekmektedir.

Yerebatan Sarnıcı
Suların içinde erdemli sütunlarıyla, yaşandığı söylentisi olan enteresan söylenceleriyle Yerebatan Sarnıcı en çok ilgi çeken, görmek için can atılan mekanlar arasındadır. Bizans İmparatoru tarafından sarayın su gereksinimini karşılamak için kullanılan Yerebatan Sarnıcı, Fatih Sultan Mehmet zamanında da bir müddet eş şekilde sürdürülmüştür. Sütunların üzerinde bulunan simgelerin gözyaşlarını çağrıştırtması, Büyük Bazilika yapılırken kaybedilen birçok esir dramını özümlemesi açısından değer taşıdığı ise söylence ve söylentiler arasındadır. Bu yüzden yapısıyla da birçok turistin odak noktası olmakta, ilgilerini çekmektedir.

Son Güncelleme : 29.01.2018 15:28:03

1 2 3 4 5--- 59 60 61 Sonraki