EVRENSEL TÜKETİCİ HAKLARI MADDELERİ

1- Temel İhtiyaçların Karşılanması Hakkı:Her tüketici korunma, iletişim, ulaşım gibi en esas gereksinimlerinin karşılanmasını isteme hakkına sahiptir.

2- Sağlık ve Güvenlik Hakkı:Satışa sunulmuş olan her çeşit meta veya ihtimamın, kullanıcının yaşamına ve sıhhatine zarar vermeyecek durumda olması gerekir.

3- Bilgi Edinme Hakkı:Tüketicinin meta ya da ihtimam alırken lüzumlu bilgilere ulaşımını temin etmek ve yanıltıcı reklam ya da kimlikten korunması gerekmektedir.

4- Eğitilme Hakkı:Tüketicinin adaletini koruyabilmesi için eğitim kurumlarında bu konuda eğitim görmesi gerekir.

5- Zararların Giderilmesi Hakkı:Satın alınan meta ya da hizmetten kaynaklı tüketicinin uğradığı zarar giderilmeli ve alınan mal ya da hizmet yeniden tüketiciye ulaştırılmalıdır.

6- Ekonomik Çıkarların Korunması Hakkı:Tüketiciye ürün mukayese yapacak derecede mal ve hizmetin orantılı fiyatlarla sunulması, satış sonrası ise her şekilde teknik yardımın tüketiciye ulaştırılması gerekir.

7- Seçme Hakkı:Yaraşır kalite ve fiyatlarda meta ya da bakımların tüketiciye sunulması ve tüketicilerin bu ürün ya da yetkililere istedikleri zaman ulaşabilmesi gerekir.

8- Temsil Edilme, Örgütlenme, Sesini Duyurma Hakkı:Tüketicilerin bu doğruluğu koruyabilmesi ve mağduriyetlerini giderilmesi adına iktisadi ve siyasi politikaların göz önüne alınması gerekir.

9- Sağlıklı Bir Çevrede Yaşama Hakkı:Sağlık koşullarına şartlarına bir çevrenin oluşumu için saf kaynakların oranlı kullanılması gerekir.

Son Güncelleme : 30.01.2018 09:56:11

1 2 3 4 5--- 59 60 61 Sonraki