PAZARLAMA BÜNYESİNE, SATIŞ PROMOSYONUNUN YERLEŞTİRİLMESİ

PAZARLAMA BÜNYESİNE, SATIŞ PROMOSYONUNUN YERLEŞTİRİLMESİ.
Diğer ticarî gelişme tekniklerine kıyasla, satış promosyonunun şimdiki gelişmesi bilindikten sonra, bu disiplinin, pazarlamanın bünyesinde, hangi pozisyonun tuttuğunu sormak yerinde olur.
Herkes tarafından bilindiği üzere, marketing (pazarlama) ihtiyaçların saptanmasından sonra, gizli bir piyasanın fethedilmesi olanağını sağlayan imkânların tümüdür. Daha birkaç yıl öncesine kadar, pazarlamayla promosyon arasındaki ilişkiler iyiden iyiye belirmemişti. Fakat bugün, "marketing mix" (pazarlama harmanı) kuramı sayesinde, tümün değişik tekniklerinin iç mekanizması, dakik olarak görülebilmektedir.
"Marketing mix", bir pastacının, pasta hamuru yaparken, un, şeker, maya, yağ gibi değişik unsurları harman etmesine ("mix") benzetilebilir. Pasta, ancak, tüm bileşim maddeleri, gereken dozajda kullanılmış oldukları takdirde yapılabilir. Un biraz fazla kaçarsa, pasta ağır olacak, yumurta akının biraz fazla olmasıyla, pasta tutarsız olacaktır.
Bu kıyaslama ilginçtir. Çünkü satışın gerçek prosedürünü anlatmağa yarar. Satış sadece, dozajı verilmiş tüm bileşim maddeleri terkibine girdiği halde yer alabilir. Bir unsurun yokluğu veyahut da bir tek faktörün fazlalığı, dengeyi bozmağa yetecek, sonuç yanlış olacaktır. Teslim etmek gerekir ki, (söz konusu pastada olduğu gibi) satış, sadece tüm iyi formüllendiği takdirde başarılı olur.
"Marketing mix" e giren bileşim maddeleri hangileridir? Amerikalılar, on tane kadarını sayarlar: ("produckt", "pricing" "branding", "channels of distribution", "packaging", "physical handling", "personnal selling", "advertising", "promotion", "disp ay", "servicing") .Ancak, anlatım kolaylığını sağlamak için biz, sadece beş tanesini ele alacağız
Pigem Pazarlama Teknik Tekstil San Ve Tic. Ltd. Şti

Son Güncelleme : 20.11.2017 10:12:26

1 2 3 4 5--- 59 60 61 Sonraki